'CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TÜRKSAT 6A MESAJI'

Türkiye'nin yeni haberleşme uydusu Türksat 6A, Türkiye saatiyle 02.30'da ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden uzaya fırlatıldı. Fırlatma sırasında Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Türksat Genel Müdürlüğü'nde tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır'ın katılımıyla gerçekleşen törene bir video mesaj gönderdi. Erdoğan, Türksat 6A' nın Türkiye ve Türk halkı açısından yeni bir gurur vesilesi olduğundan bahsederek, "Ülkemizin uzaydaki istikbali için büyük önem taşıyan 6A projesindeki alt sistemlerin, uydu yer istasyonu ve yazılımların yüzde 81’den fazlasını millî imkânlarla Türkiye olarak kendimiz ürettik. 2,5 sene önce uzaya fırlattığımız 5B uydumuzda olduğu gibi 6A’da da SpaceX firmasının Falcon 9 roketini tercih ettik" dedi.

İstanbul - THY 84 seferini iptal etti (Görüntüyle geniş haber) İstanbul - THY 84 seferini iptal etti (Görüntüyle geniş haber)

'ELON MUSK İLE İŞ BİRLİĞİNİN GÜÇLENMESİNDEN MEMNUNİYET DUYUYORUZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk ve SpaceX firmasıyla çeşitli alanlarda iş birliğinin güçlenmesinden memnuniyet duyduğundan bahsederek, "Önüne çıkarılan tüm engellere ve kısıtlamalara rağmen ülkemiz uzaydaki varlığını artırıyor. Millî Uzay Programımızdaki ana hedeflerimizden biri olan ilk insanlı uzay misyonumuzu kısa süre önce gerçekleştirdik. Türksat 6A’yla uydu üretiminde yeni bir safhaya geçmiş bulunuyoruz. 6A’yla birlikte Türksat’ın bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatının da ciddi manada artacağına inanıyoruz. Ayrıca Türksat 6A’nın hizmete girmesiyle Türkiye, haberleşme uydusu üretebilen bir ülke konumuna yükselecek" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Teknoloji ve tecrübe kazanımı sayesinde Türkiye'nin, uydu ve bileşenlerinin tasarım ve üretiminde pazar payına sahip olacağına değinerek, "Haberleşme uyduları gibi kritik öneme sahip teknolojilerin dışa bağımlı olmadan üretilmesi millî güvenliğimiz açısından da büyük önem arz ediyor. Türksat 6A uydumuzun ülkemiz için, milletimiz için, televizyon yayıncılığımız için hayırlara vesile olmasını diliyor, projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi. (DHA)

Kaynak: dha