Limak Vakfı’nın tarafından kadınların mühendislik alanında eşit koşullarda yer alması ve nitelikli kadın istihdamının artırılması amacıyla yürüttükleri Global Engineer Girls Türkiye (Türkiye’nin Mühendis Kızları-TMK) projesinde eğitim alan geleceğin mühendis adayları, sürdürülebilir bir dünya için 3’üncü kez bir araya geldi. TMK’nin, Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) iş birliğinde yürüttüğü sertifika programları kapsamında düzenlenen Ideathon’da öğrenciler, projeleriyle BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'ndan ‘Eşitsizliklerin Azaltılması’ için yarıştı.

Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) iş birliğinde devam eden Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) sertifika programlarından yararlanan öğrencilerin kazanımlarını somutlaştırmak amacıyla bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Ideathon’da hedef, BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'ndan ‘Eşitsizliklerin Azaltılması’ oldu. Yarışmada T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü AHS Uzmanı Müge Toker Erdoğan, Limak Şirketler Grubu Kurumsal İletişim Direktörü Sevan Kılıçyan, Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney, Teknolojide Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Çelebi Holding Gıda A.Ş. ve Little Caesars Türkiye CEO’su Banu Arıduru, Teknolojide Kadın Derneği Danışma Kurulu Üyesi ve TOKSÜ & CHASE Kurucu Başkanı Fügen Toksü, Teknolojide Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Saymanı ve DELL Genel Müdürü Işıl Hasdemir jüri olarak görev aldı.

Projenin sağladığı katkılara dikkat çeken Limak Şirketler Grubu ve Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir şunları söyledi:

“SKA’lardan biri olan küresel çapta eşitsizliklerin azaltılması temasına yönelik düzenlediğimiz Ideathon’da bir araya gelen genç mühendis adaylarının projeleri etkileyici. Projelerin özgünlüğü, yaratıcılığı ve sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımları ilerisi için umut vadediyor. Türkiye'nin Mühendis Kızları projesi altında eğitim alan gençlerin, sadece teknik bilgiyle değil, aynı zamanda toplumsal farkındalık ve sorumluluk alanında da gelişimlerini görmek bizi son derece mutlu ediyor. Bu etkinlik, kadınların mühendislik alanında temsili ve sürdürülebilir çözümler üretilmesi için de önemli bir adım. Katılımcı tüm gençleri ve projelerini ayrı ayrı tebrik ediyorum.”

Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney de, “Teknolojide Kadın Derneği olarak gurur duyduğumuz Global Engineer Girls programında dördüncü senemizi tamamladık. Her yıl gitgide daha güçlü ve verimli proje geliştirme yeteneğine sahip olan mühendis kızlarımızla birlikte oluyoruz. Bu yıl da özellikle Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan ‘Eşitsizliklerin Azaltılması’ amacına yönelik olarak düzenlenen bu Ideathon’da üretilen fikirler ve sunulan projeleri büyük hayranlıkla izledik. Bir STK olarak hem programın paydaşı olmaktan hem de Türkiye’nin Mühendis Kızları’nın çalışmalarını izlemekten ve onları değerlendirmekten mutluluk duyuyoruz. Sonuçlardan da Türkiye’de STEM alanında güçlü bir potansiyelin yetiştiğine şahit oluyoruz. Bunun Türkiye ekonomisi ve gelişimi anlamında önemli çıktıları olacağına inanıyoruz. Bu anlamda da Limak Vakfı’na, süreç boyunca öğrencilerimize destek veren bütün mentörlere ve bize katılan jüri üyelerimize de tüm kalbimizle teşekkür ediyoruz” dedi.

Engelsiz yaşam merkezine giren yılan endişe yarattı Engelsiz yaşam merkezine giren yılan endişe yarattı

EĞİTİMLER FİKRE DÖNÜŞTÜ

Teknolojide Kadın Derneği iş birliği ile verilen ‘Dönüştürücü Teknolojilerde Liderlik ve İnovasyon Eğitimi’ sertifika programından faydalanan katılımcılar; AR-GE, inovasyon, dijital dönüşüm, sürdürülebilirlik, analitik ve yaratıcı düşünme gibi farklı alanlarda eğitim aldı. Düzenlenen Ideathon ile eğitimi pratiğe dökerek, uygulanabilir ve bölgesel sorunlara çözüm üreten proje fikirleri geliştirme fırsatı bulan Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve üniversitelerinden 101 öğrencinin oluşturduğu 8 çalışma grubu arasından finale kalan 5 takım, projelerini jüriye sundu.

‘HARİTADA EŞİTLENELİM’ PROJESİ 1’İNCİ OLDU

Final projeleri arasında eşitsizliklerin anlaşılması, azaltılması ve toplumsal dönüşüm için adımlar atılmasını hedefleyen Grup 4, ‘Haritada Eşitlenelim’ projesiyle birinci oldu.

Özgünlük, yaratıcılık, sürdürülebilirlik, uygulanabilirlik, katma değer, sunum teknikleri ve takım çalışması gibi kriterlerin değerlendirildiği Ideathon’da, engelli ve otizmli bireylerin yaşam standartlarının geliştirilmesine katkıda bulunmayı ve toplumun engellilere yönelik farkındalığını teknolojiyle birlikte artırarak eşitsizliği azaltmayı hedefleyen Grup 3, ‘Engelsiz Toplum’ projesi ile 2’nci oldu.

Engelli bireylerin günlük yaşamda karşılaştığı zorluklara çözüm bulmayı, engelli bireylerin sosyal ve ekonomik katılımını artırmayı, farkındalığı ve eşitliği sağlamayı amaçlayan Grup 1, ‘Eşit Koşul Eşit Toplum’ projesi ile 3’üncü oldu. İlk 3’e giren takımlara bir kitapçıdan hediye çekleri verildi.

Kaynak: dha