Eski ABD Başkanı Barack Obama, dün İsrail-Filistin gündemine ilişkin yaptığı açıklamada, İsrail’in insan yaşamını göz ardı eden askeri stratejilerinin ters tepebileceğini ve sahip olduğu küresel desteği sekteye uğratabileceğini ifade etti.
Eski ABD Başkanı Obama, dün İsrail-Filistin gündemini değerlendirdiği yazılı açıklama yayımladı. İsrail'in insan yaşamını göz ardı eden askeri eylemlerinin, elektrik ve su tedarikini kesmesinin ters tepebileceğine dikkat çeken Obama, İsrail'in insan yaşamını göz ardı eden askeri stratejisi nihayetinde ters tepebilir. Filistinlilerin tutumlarını nesiller boyu daha da sertleştirebilir, İsrail'e yönelik küresel desteği erozyona uğratabilir, İsrail'in düşmanlarının ekmeğine yağ sürebilir ve bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik uzun vadeli çabaları baltalayabilirdedi.
İSRAİL’İ DESTEKLERKEN FİLİSTİN’İ GÖZ ARDI EDEMEYİZ
Obama açıklamasında, ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail’in kendini savunma hakkına olan desteğini ve mevcut durumdaki tutumunu desteklediğini belirtti. Obama ayrıca İsrail’in askeri stratejisinin uluslararası hukuka uyması gerektiğinin altını çizerek, “İsrail'i desteklerken bile İsrail'in Hamas'a karşı bu mücadeleyi nasıl yürüttüğü konusunda da açık olmalıyız. İsrail'in askeri stratejisinin, sivil halkın ölmesini veya acı çekmesini mümkün olan her ölçüde önlemeyi amaçlayan yasalar da dahil olmak üzere uluslararası hukuka uyması önemlidir. Bu değerlerin desteklenmesi, ittifakların kurulması ve uluslararası kamuoyunun şekillendirilmesi açısından da hayati öneme sahiptir; bunların hepsi İsrail'in uzun vadeli güvenliği açısından kritik öneme sahiptir” açıklamasında bulundu.DHA