BİTLİS’in Tatvan ilçesi sınırlarında bulunan 2 bin 250 rakımlı Nemrut Krater Gölü kenarında yaşayan bozayılar yoldaki araçların önünde durarak, yiyecek bekliyor. Bitlis Eren Üniversitesi'nden  Öğretim Üyesi. Cihan Önen, "Bu hayvanlar pasifize olduğu için yemek bulmakta zorlanıyorlar. İnsanlar bu hayvanları elle beslemeye çalışmasınlar, hatta bölgede yalnız da yürümesinler. Ayılar bir hayli agresifler. Buradaki hayvanlar araçlardan ve insanlardan artık yiyecek bekleme durumuna geldiler. Araçları durduruyor, insanlara saldırma eğilimleri var" dedi.
Dünyanın ikinci, Türkiye’nin en büyük krater gölü olma özelliğinin yanında elle beslenen ayıları ile de sıkça gündeme gelen Nemrut Krater Gölü, kış ayları öncesinde son ziyaretçilerini ağırlıyor. Çetin kış şartlarının yaşandığı bölgede kar yağışı ile yolları kapanacak olan Nemrut Krater Gölü kenarında yaşayan bozayıları da zor bir kış bekliyor. Kendi doğal ortamlarından çok vatandaşların getirdiği gıdalarla beslenen ayılar, bölgeye insanların gitmemesi ile sıkıntı yaşayabilecekleri belirtildi. Son zamanlarda agresiflikleriyle de saldırılar yapan ayılar için Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından bölgeye uyarıcı tabelalar asılarak, personeller tarafından da ayıların elle beslenmemeleri için sık sık uyarılarda bulunuluyor.
Bölgede gözlem yapan Bitlis Eren Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Cihan Önen, bölgeye gelen vatandaşların tek başına yürüyüş yapmamalarını ve dikkatli olmalarını istedi. Önen, "Bölgede ayı popülasyonu bir hayli artmıştır. Bu hayvanlar yaz ayları boyunca hazıra alıştırıldı. Piknikçiler ayıları elle beslemeye çalıştı. Önümüzde çetin bir kış var. Fakat bu hayvanlar pasifize olduğu için yemek bulmakta zorlanıyorlar. Bu açıdan insanlar bu hayvanları elle beslemeye çalışmasınlar. Hatta bölgede yalnız başlarına da yürümesinler. Ayılar bir hayli agresifler. Doğaseverlerle birlikte bölgede yalnız yürüyemiyoruz. Buradaki hayvanlar araçlardan ve insanlardan artık yiyecek bekleme durumuna geldiler. Araçları durduruyor, insanlara saldırma eğilimleri var. Şu anda aç ve tehlikelidirler. Biz buna defalarca şahitlik ettik. Bunlar içerisinde yaralananlar da oldu. Nemrut’ta da kış çok çetin geçmekte. Bunlar doğal ortamlarda besin bulmakta zorlanabilirler. Yakın zamanda inlerine çekilecekler. Bu açıdan onları zor bir süreç bekliyor. Bu hayvanlar istedikleri besinleri dağda kolaylıkla bulabiliyorlar. İnsanların onları beslemelerine ihtiyaçları yoktur. Zaten şu anda Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü personelleri de bölgede gerekli uyarı tabelalarını asıyorlar. Vatandaşları da uyarıyorlar. Vatandaşlardan ricamız bu uyarıları dikkate almalarıdır" dedi. (DHA)