Mezopotamya’dan günümüze taşınan parfüm Paris'te tanıtıldı

İSTANBUL, (DHA) - KOKU Kültürü ve Turizmi Derneği, Mezopotamya'da bulunan arkeolojik tabletlerdeki Akadça yazılmış olarak keşfedilen içerisinde taze gül yapraklarının, sedir özlerinin, mistik mürr kokusunun ve labdanum esintilerinin yer aldığı parfümü Paris Parfume Week Fuarı'nda tanıttı.

Kütüphanelerde ‘yapay zekalı robot' dönemi Kütüphanelerde ‘yapay zekalı robot' dönemi

Anadolu ve Mezopotamya’da kurulmuş, Hitit, Sümer, Babil, Antik Yunan, Roma, Selçuklu, Osmanlı gibi medeniyetlerden kalan koku kültürünün arkeoloji, tarih, sanat ve kimya gibi birçok alanına değinen araştırmalar yapan Koku Kültürü ve Turizmi Derneği, dünyanın ilk kimyageri olduğu düşünülen Mezopotamyalı kadın Tapputi'nin yapmış olduğu parfümün formülünü çözüp yeniden ürettiği içerikle Paris Parfume Week Fuarı'nda yerini aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin de yer aldığı fuarda dernek, UNESCO’ya başvurup onay aldığı 25 Haziran Dünya Güzel Koku Günü hakkında bilgilendirme yaptı. Fuara katılan parfüm firmaları ve parfüm tasarımcıları, Türkiye’deki kokulu endemik bitkilerin koku sektörüne katkısının paylaşılması için, bu bitkilerin yetiştiği topraklara, Isparta’daki gül tarlalarına ve dünyada sadece Halfeti’de yetişen kara gül tarlalarına davet edildi.