Meslek lisesi öğrencilerinden ‘Deprem farkındalığı’ etkinliği

BİNGÖL’de Şehit Zafet Kurt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle ‘Deprem farkındalığı’ etkinliği düzenledi. Etkinlikte yapılardaki temel, kolon ve zeminlerde yapılan hatalara dikkat çekildi.

Her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan Deprem Haftası’nda Şehit Zafer Kurt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından, ‘Deprem farkındalığı’ etkinliği düzenlendi. Etkinlikte okulun inşaat teknolojileri ve tesisat teknolojileri alanındaki öğrenci ve öğretmenler, yapılardaki temel, kolon ve zeminlerde yapılan hatalara dikkat çekerek sağlam binaların önemine değinildi. Etkinlikle ilgili konuşan Okul Müdürü Murat Sözer, sağlam yapıların önemine değinmek için etkinliğin düzenlendiğini belirterek, “1-7 Mart ülkemizde deprem haftası. Okulumuz teknik lise, tabi bu alanda da farkındalık oluşturmak, depreme dayanıklı binalar yapmak, yapılar yapmak üzere inşaat teknolojileri alanımız ve tesisat teknolojileri alanımız iki alanımız ortak çalışarak güzel projeler ortaya çıkardık. İlimizin deprem noktasında daha dayanıklı binalara ulaşması, daha kaliteli binalara ulaşması adına bir çalışma yürüttük. Bu çalışmada yapılan hatalar, binalarda yapılan yanlışların önlenmesi, binalarda eksik kullanılan malzemelerin önlenmesi, kesilen kolonların, kesilen kirişlerle ilgili dikkat çekmek bu projeyi yürüttük. Hem tesisat hem de inşaat öğrencilerimizle birlikte güzel bir projeler ortaya çıkardık. Amacımız, deprem haftası nedeniyle hem farkındalık oluşturmak hem de güzel bir mesaj vermek. Sağlıklı yapılar bizi depremden koruyacaktır. Sağlıklı yapılarla sürece dahil olmak istiyoruz ve bu sürede öğrencilerimizi yetiştirip, ileride onların sağlıklı yapılar yapmasını temenni ediyoruzö dedi.

Eşini ve iki çocuğunu rehin aldı, polisin müdahalesiyle yakalandı Eşini ve iki çocuğunu rehin aldı, polisin müdahalesiyle yakalandı

‘HATALARA ARTIK DAHA FAZLA DİKKAT EDECEĞİZ’

Okulun 11’inci sınıf öğrencisi Cihat Kilbun da, mezun olduktan sonra da güvenli yapılar inşa edilmesine katkı sunmayı hedeflediklerini belirterek, “Bugün deprem haftası olduğu için öğrenci ve öğretmenlerimizle birlikte deprem farkındalığı oluşturmak istedik. Bu farkındalık çalışmamızda, zemin, kolon ve bina yapımında sıkça göz ardı edilen hataları göstermek istedik. Bildiğiniz gibi, ilimiz bir deprem bölgesi ve bu hatalara artık daha fazla dikkat edeceğiz. Mezun olduktan sonra da bu hatalar üzerinde daha fazla durarak, daha güvenli yapılar inşa etmeye katkı sağlamayı hedefliyoruzö diye konuştu.

Haber-Kamera:Aziz ÖNAL/BİNGÖL,(DHA)