MESAM, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim Meydanı'ndaki Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı. MESAM Yönetim Kurulu Başkanı Recep Ergül, “1 Mayıs’ın ülkemiz ve bütün dünya için kutlu olmasını diliyorum. 15 bin müzik emekçisi MESAM üyesi adına savaşın olmadığı bir dünya özlemimizi dile getiriyoruz. Gazzeli çocukların İsrail katliamında hayatını kaybettiği bir dönemde barışa çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemi hep beraber arzuluyoruz. 1977’de hayatını kaybedenleri saygıyla anıyoruz” dedi.

Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim Meydanı'ndaki Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı. Çelenk bırakan grup basın açıklaması yaptıktan sonra alandan ayrıldı.

“SAVAŞIN OLMADIĞI BİR DÜNYA ÖZLEMİMİZİ DİLE GETİRİYORUZ”

Sancaktepe TEM'de makas atarak ilerledi Sancaktepe TEM'de makas atarak ilerledi

Müzik camiasında yaşanan sorunları dile getiren Ergül, şöyle devam etti:

“Bugün kültür ve sanat dünyamız ne yazık ki çok iyi bir durumda değil. Özellikle pandemi döneminde görüldü ki günübirlik yaşayan hiçbir sosyal güvencesi olmayan ekonomik ve sosyal sıkıntılar yaşayan müzisyenler Türkiye gibi ekonomisi kırılgan ülkelerde ilk toplumsal olayda etkilenen camia olabiliyorlar. O yüzden onların ekonomik ve sosyal hakları iyileştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. 1977 1 Mayıs'ında hayatını kaybedenleri bir kez daha saygıyla anıyoruz” diye konuştu.

Ardından 1 Mayıs 1977’de Kazancı Yokuşu’nda hayatını kaybedenler, Gazzeli çocuklar ve Rusya-Ukrayna Savaşı'nda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. DHA