MARDİN’de düzenlenen 1’inci Bilim ve Sanat Festivali (MARDİNFEST), törenle başladı. Vali Tuncay Akkoyun, “Bugün Anadolu'nun gençleri uçak tasarlıyor, uzayı keşfedip yolculuğuna hazırlanıyor. Gençlerimiz umut vadediyorlar” dedi.

Mardin’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘Geleceği Tasarla’ sloganıyla düzenlenen 1’inci Bilim ve Sanat Festivali (MARDİNFEST), törenle açıldı. Törene Vali Tuncay Akkoyun, Vali Yardımcıları Abdullah Demirdağ, Hasan Kurt ve Fatih Eroğlu, Artuklu Kaymakamı Mesut Tabacıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Artuklu Fuar Alanı’nda düzenlenen festivalin açılış töreninde konuşan Vali Tuncay Akkoyun, kent genelindeki bilimsel projeleri, sanat eserlerini ve üretim materyallerini tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla 2 gün boyunca açık olacak festivale katılan geleceğin bilim insanları ve sanatçılarını tebrik ederek, “Sizler bizim yarınlarımızsınız. Geleceğimizin teminatısınız, sizler büyük Türkiye'nin yarınlarısınız. Bugün Anadolu'nun gençleri uçak tasarlıyor, Anadolu'nun gençleri uzayı keşfediyor, Anadolu'nun gençleri uzay yolculuğuna hazırlanıyor. Gençlerimiz gayretlidir, gençlerimiz umut vadediyor. Gençlerimiz, Türkiye Yüzyılında uzaya gidiyor. Bu şekilde bir fikirle başlayan TEKNOFEST, bugün dünyada tanınan, örnek alınan bir noktaya geldi. Sevgili gençler, siz yeter ki gayret edin, siz yeter ki çalışın, biz devlet olarak, millet olarak her zaman yanınızdayız, yanınızda olmaya, sizleri desteklemeye devam edeceğiz. MARDİNFEST Projesi fikrini ortaya koyan, burada emeği bulunan tüm öğrenci, öğretmen ve Milli Eğitim camiamızı tebrik ediyorum. 1’incisini düzenlediğimiz Bilim ve Sanat Festivalimiz inşallah önümüzdeki yıllarda katlanarak büyüyecektir. MARDİNFEST, gençlerimizin, şehrimizin ve ülkenizin başarısı için hayırlı bir başlangıç olur inşallah” dedi.

ÖĞRENCİLER PROJELERİNİ ANLATTI

Haluk Levent’in konserinde 30 yıl sonra 'iyilik' buluşması Haluk Levent’in konserinde 30 yıl sonra 'iyilik' buluşması

Açılışta konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir de, festival hakkında bilgiler verdi. Konuşmaların ardından Vali Akkoyun ve katılımcılar, 130 bilimsel proje, 17 etkileşimli atölye ve onlarca ürünün yer aldığı sergi stantlarını ziyaret ederek, eserleri hakkında öğrencilerden bilgi aldı. Kızıltepe Bilim ve Sanat Merkezi 5’inci Sınıf öğrencisi Hasibe Avşan, hasta ve yatalak vatandaşlar için proje hazırladıklarını, komut vererek kapı, pencere ve ışık gibi ihtiyaçları kapatıp açabileceklerine olanak sağladığını söyledi. Projesini tanıtan Avşan, “Yatalak olan hastalar, ayağa kalkamıyorlar. Bu yüzden elindeki tablet ile ‘kapıyı aç’ ya da ‘ışığı aç-kapat’ şeklinde komutlar vererek işleri oturdukları yerden halledebilecekler” diye konuştu.

Artuklu Hacı Suphiye Bölünmez İmam Hatip Ortaokulu 5. Sınıf öğrencisi Betül Aydın ise Filistin’deki soykırıma dikkat çekmek için ‘Filistin Masası’ kurduklarını söyledi. Aydın, “3 boyutlu yazıcı ile Filistin ile ilgili birçok eşantiyon basıyoruz. Ayrıca Kudüs’ün maketini çıkartıp boyuyoruz” dedi.(DHA)