Dünya liderlerinden Trump’a geçmiş olsun mesajları Dünya liderlerinden Trump’a geçmiş olsun mesajları

ABD, (DHA)- Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington’da Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından düzenlenen ‘Toplum Buluşması’ programında konuştu.

TBMM Başkanı Kurtulmuş'un açıklamaları şöyle:

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları şöyle; Şimdi karşımızda çok kutupluluk denen yeni bir dönemin başlangıcı var. Çok kutupluluk, birçok alanda önümüze çok yeni imkanlar, çok yeni tehditler, çok yeni fırsatlar sunuyor. Çok kutupluluğu iyi anlamak ve ona göre mücadele etmek zorundayız.

Türkiye olarak dünyanın en zor bölgesinde yaşıyoruz. Türkiye bütün farklı bölgelerde, iş birliğini geliştirebilme potansiyeline sahip dünyadaki ender ülkelerden bir tanesidir. Türkiye 300 milyon Türk dünyasının yaşadığı bir coğrafyanın parçasıdır. Türkiye aynı zamanda NATO'nun üyesi. Türkiye İİT'nın bir parçası. Türkiye, BRICS ve Şangay iş birliği örgütleriyle birtakım temaslar içinde olan bir ülke. Hiçbir zaman at gözlüklerini takmaksızın dünyanın bütün ülkeleriyle iyi ilişkiler geliştireceğiz ve bunu milletimizin, bölgemizin ve insanlığın hayrına kullanabilmek için gayret sarf edeceğiz

Türkiye sadece yakın çevresiyle değil dünyanın her yeriyle ilişkilerini düzenli olarak geliştirmektedir. Dünya 5'ten büyüktür derken sadece slogan olarak söylemiyoruz bunu dünyanın en önemli ihtiyaçlarından birisi olarak görüyor bunun temin edilebilmesi için Türkiye olarak bütün gücümüzü seferber ediyoruz.

Önümüzdeki döneme çok daha güçlü bir şekilde giriyoruz. Türkiye olarak karşımıza çıkan tehditlerden yılarak değil, bir takım gelişmelerden çekinip geri adım atarak değil, önümüzdeki fırsatları değerlendirerek yolumuza devam edeceğiz

Kaynak: dha