Kurtulmuş, Özbekistan Ali Meclisi Senato Başkanı Narbayeva ile görüştü

ÖZBEKİSTAN, (DHA) - TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te, Özbekistan Ali Meclisi Senato Başkanı Tanzila Narbayeva ile yaptığı görüşmede, Türk dünyasının birlik ve beraberlik içerisinde olmasının, imkanlarını bütünleştirilmesinin ve ortak hedeflere doğru yürümesinin hem Türk dünyasının menfaatine olacağını hem de dünya barışını sağlamak bakımından önemli katkı sunacağını söyledi.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Özbekistan Ali Meclisi Senato Binası’ndaki görüşmede, Türkiye-Özbekistan arasında, mesafelerin uzaklığına rağmen çok yakın ve kalbi, derin ilişkilerin bulunduğunu, iki ülkenin tarihi ve kültürel ilişkilerinin mükemmel bir geçmişe sahip olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in öncülüğünde ikili ilişkilerde güzel bir ivmenin yakalandığını dile getiren Kurtulmuş, ekonomi, ticaret, kültür gibi birçok alanda işbirliklerinin artarak devam ettiğini, bu işbirliklerinin milli savuma sanayi başta olmak üzere diğer alanlara yaygınlaştırılması için de çalışıldığını vurguladı.

Kurtulmuş, her iki ülke arasında çok sayıda anlaşmanın imzalandığını, en son mutabakata varılan yedi anlaşmayı TBMM’nin, mayısın ilk günlerinde onayladığını belirtti.

TBMM’de devam etmekte olan TÜRKPA üyesi ülkelerin milli savunma komisyonu başkanlarının Ankara’da düzenlenen toplantısına Yasama Meclisi binasından telekonferansla bağlandığını dile getiren Kurtulmuş, dünyanın büyük çalkantıların, çatışmaların, çekişmelerin yaşandığı yeni bir döneme girdiğini; bu çerçevede, Türk dünyasının birlik ve beraberlik içerisinde olmasının, imkanlarını bütünleştirilmesinin ve ortak hedeflere doğru yürümesinin hem Türk dünyasının menfaatine olacağını hem de dünya barışını sağlamak bakımından önemli katkı sunacağını belirtti.

Orta Asya’dan Anadolu ve Balkanlara kadar uzanan coğrafyada 300 milyonluk nüfusuyla Türk dünyasının, yeni dünyanın çok kutuplu dengelerinde en önemli denge unsurlarından birisi olacağını vurgulayan Kurtulmuş, Türk dünyası olarak ortak hedefler istikametinde yürümek, dış tehditlere karşı da hazırlıklı bulunmak mecburiyetinde olduklarının altını çizdi.

UNICEF Sözcüsü: Gazze’ye yardım taşıyan kamyonun girişi engellendi, 2 Filistinli balıkçı öldürüldü UNICEF Sözcüsü: Gazze’ye yardım taşıyan kamyonun girişi engellendi, 2 Filistinli balıkçı öldürüldü

Özbekistan’daki reform çalışmalarını takdirle izlediklerini dile getiren Kurtulmuş, anayasa değişikliğinden sonraki süreçte, Yasama Meclisinde beş partinin temsil edilmesinin Özbekistan demokrasisinin olgunlaşması bakımından da ciddi bir katkı sağlayacağını söyledi.

Özbekistan Ali Meclisi Senato Başkanı Narbayeva da Türk devletlerindeki büyük kalkınmayı ve işbirliklerini takdirle izlediklerini belirtti.

Özbekistan ve Türkiye’nin, Türk devletlerinin birliği için attığı adımlara işaret eden Narbayeva, iki ülke arasındaki ilişkilerin stratejik ortaklık seviyesine çıkarılmasının işbirliklerini daha da artıracağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in gerek telefonla görüşmesini gerekse karşılıklı ziyaretlerle bir araya gelmesini önemsediklerini dile getiren Narbayeva, liderlerin bu karşılıklı ilişkilerinin desteklenmesinde parlamentoların üstlendiği rolün de önemli olacağını vurguladı.

Öte yandan TBMM Başkanı Kurtulmuş ve Özbekistan Ali Meclisi Senato Başkanı Narbayeva, Özbekistan parlamentosu ve TBMM arasında işbirliği protokolü hazırlanması noktasında görüş birliğine vardı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

- görüşmeden görüntüler

Kaynak: dha