KIRKLARELİ'nin Vize ilçesine bağlı Kıyıköy beldesinde balıkçılar, Karadeniz'de yaşanan lüfer bolluğunun avlanmaya çıkanların yüzünü güldürdüğünü söyledi.
Kırklareli'nin Karadeniz kıyısındaki Kıyıköy beldesinde balıkçıların ağlarına en fazla lüfer takılıyor. Kıyıköy'de 21 yıldır balıkçılık yapan Oğuz Çevik, bu yıl daha çok lüfer avladıklarını belirterek, "Bu yıl biraz lüfer bolluğu var. Fiyatı balığın gramı ve büyüklüğüne göre değişiyor, 100 ile 500 lira arasında satılıyor" dedi. Lüferin her balıkçının yüzünü güldürmediğini söyleyen Çevik, "Çünkü herkeste imkan yok ve masraflar çok ağır, denize çıkamıyorlar. Büyük tekneler ve gırgırlar biraz tutuyorlar. Herkese bir lüfer bolluğu var ama kendini tutturmuyor bu sene" dedi.
Bu sezon Batı Karadeniz'de palamudun olmadığını söyleyen Çevik, "Bu yıl torik çıkmadı geçen senenin palamudu biraz büyük çıktı. Suların soğuk olmasından tahminim havyar tutmadı. Bizim bu tarafa da havyar dökeceğiz zamanlar balık bu tarafa göç yapmadı daha çok Anadolu tarafına göç yaptı. Bu tarafa göç yapınca havyarı o tarafa döktü" diye konuştu. (DHA)