ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi Nisan ayı olağan toplantısında konuştu. Işıkhan, “Özellikle son zamanlarda bir takım üzücü haberler üst üste geldi. Bu elim hadiselere ve ciddi can kayıplarımıza sebep olan iş kazaları bize; iş sağlığı ve güvenliği konusunda sadece rehberlik rolünün değil aynı zamanda teftiş ve denetim görevlerinin de sıfır toleransla, büyük bir hassasiyetle arttırılması gerektiğini bir kez daha göstermiştir. İş sağlığı ve güvenliği konusu; artık yüzyıllık planlar yapan Türkiye'nin ana gündem maddesi olmaktan çıkarılmalı" dedi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi'nin 2024 yılı Nisan ayı olağan toplantısı 'Çalışma Hayatına Vizyoner Bir Anlayışla Bakarken; Sanayicilerimizin Beklentileri ve Çözüm Önerileri' ana gündemi ile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan'ın katılımıyla Beyoğlu'nda yapıldı. Toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Bizler kurulduğu günden beri, milletiyle birlikte yürüyen bir hükümetiz. Çeyrek asra yaklaşmış bu süreç içerisinde olmaz denilen, yapılamaz denilen ne varsa bir bir yaptık. Tüm bunları, temeli tamamen bilimsel analizlere ve geçmiş tecrübelerimize dayanan, ayakları yere basan bir gelecek perspektifiyle gerçekleştirdik. Tüm dünyayı derinden sarsan küresel bir salgından, 6 şubat depremlerinden, ardarda gelen doğal afetlerden, bölgemizde süren çatışma atmosferinin olumsuz etkilerinden alnımızın akıyla çıktık, çıkacağız. Bugün, şartlar ne olursa olsun Türkiye büyümeye devam ediyor. Ülkemiz, zorlu küresel koşullara ve yaşadığımız afetlere rağmen, AB ve OECD ülkeleri arasında; yıllık bazda en yüksek büyüme kaydeden ülkeler arasındadır. 2023 yılında yüzde 4,5 oranında büyüdük. Kişi başına GSYH, 2023 yılında cari fiyatlarla 307 bin 952 TL, ABD doları cinsinden 13 bin 110 olarak hesaplandı. İstikrarlı bir yatırım-üretim süreci istihdam artışını da beraberinde getiriyor. Son dönemdeki istihdam rakamları da bu durumu teyit eder mahiyettedir. Bilhassa, son aylarda istihdam ve işgücünde istikrarlı ve etkileyici bir ivme yakaladık. Ülkemiz son yıllarda istihdam rakamlarında tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Bir önceki yıla göre; İşgücü sayısı 775 bin kişi, istihdam sayısı 1 milyon 156 bin kişi artmıştır. Oransal olarak bakacak olursak işgücüne katılma oranı 0,8 puan, istihdam oranı 1,4 puan artmıştır. İş gücüne katılma oranımız tarihin en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Bu, vatandaşlarımızın iş gücüne daha aktif bir şekilde katıldığını ve ekonomimize güvenle hizmet ettiğini gösteriyor" diye konuştu.

“GÜÇLÜ YOL HARİTALARIMIZ İLE DAHA DA İYİ SEVİYELERE GELECEĞİZ"

Konuşmasının devamında hayata geçirdikleri projeler kapsamındaki kadın istihdamı rakamlarını paylaşan Bakan Işıkhan, “Bakanlık olarak bizler de bu gayrete mümkün olan en büyük desteği sizlere vermeye çalışıyoruz. İşverenlerimizin istihdam rakamlarını artırmalarına mümkün olan en büyük katkıyı sağlamak için önemli teşvik ve destek uygulamalarını hayata geçirdik. Bir taraftan yatırım ve üretim ortamını iyileştirirken, diğer yandan işe alımlarda, nitelikli işgücü temininde sağlam bir köprü olma görevimizi yerine getiriyoruz. Kadın istihdam oranında da belirgin artış devam ediyor. Kadın istihdam oranı bir önceki yıla göre 1,2 puan artmıştır. Kadınların istihdamını desteklemek adına 9 Şubat'ta başlattığımız 'İş Pozitif' ile özellikle kayıtlı kadın istihdamında önemli bir mesafe kaydettik. 9 Şubat'tan beri Türkiye genelinde işe yerleştirilen kadın sayısı bugün itibariyle 100 bin kişiye ulaşmış durumdadır. İstanbul ilinde ise 31 bin 543 kadın iş sahibi olmuştur. 'İş Pozitif' uygulamamızda olduğu gibi tüm programlarımızda İstanbul'un önemi çok büyük. İŞKUR aracılığıyla istihdam sürecine adeta yeni bir soluk getirdik diyebiliriz. Projeyle hem kayıt dışı istihdamın önüne geçmeyi, hem de işveren ve iş arayan arasındaki iletişimi daha kolay hale getirmeyi hedefledik. Hedeflerimize büyük ölçüde ulaştık. Orta Vadeli Program ve 12. Kalkınma Planı gibi güçlü yol haritalarımız ile daha da iyi seviyelere geleceğiz" şeklinde konuştu.

“ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇ, DENETİMLERİN ÇOK DAHA SIKI YAPILACAĞI BİR SÜREÇ OLACAK"

Işıkhan, “Çalışma hayatının önemli gündem maddelerinden biri de maalesef iş kazaları. Biliyorsunuz ki, özellikle son zamanlarda bir takım üzücü haberler üst üste geldi. Bu elim hadiselere ve ciddi can kayıplarımıza sebep olan iş kazaları bize; iş sağlığı ve güvenliği konusunda sadece rehberlik rolünün değil aynı zamanda teftiş ve denetim görevlerinin de sıfır toleransla, büyük bir hassasiyetle arttırılması gerektiğini bir kez daha göstermiştir. Ülkemizin çalışma hayatında her zaman güvenli bir ortam sağlamak için yoğun bir gayret içindeyiz. Bu çerçevede, iş sağlığı ve güvenliği standartlarının yüksek tutulması ve kayıt dışı istihdamla mücadele konularında daha etkin adımlar atmamız gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle önümüzdeki süreç, denetimlerin çok daha sıkı yapılacağı bir süreç olacak. Bu konuda sıfır tolerans ve sıfır taviz ile çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz. İş sağlığı ve güvenliği konusu; artık yüzyıllık planlar yapan Türkiye'nin ana gündem maddesi olmaktan çıkarılmalı. Bu hususta özellikle sizlerden büyük bir hassasiyet bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

“5 YIL ARADAN SONRA ÇALIŞMA MECLİSİ'Nİ YENİDEN TOPLUYORUZ"

Işıkhan, “Kayıt dışı istihdam konusunda da kararlı adımlar atmamız gerekiyor. Kayıt dışı istihdam, hem çalışanların haklarını ihlal etmekte, hem de ülke ekonomisine zarar vermektedir. Bu nedenle, kayıt dışı istihdamla mücadelede daha etkin bir rol üstlenerek denetimler daha sıkı yapılacaktır. Bu denetimlerin amacı, iş yerlerimizin mevcut standartlara uyumunu kontrol etmek ve gerekli önlemleri almayanları tespit etmektir. Biliyorsunuz 5 yıl aradan sonra Çalışma Meclisi'ni yeniden topluyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle ve tüm paydaşlarımızın katılımlarıyla 29 Nisan'da başlatacağımız istişare sürecinde, özellikle kayıt dışı istihdam, çalışma şartları, iş sağlığı ve güvenliği gibi çalışma hayatının ana gündem maddelerine dair kalıcı olarak çözümler üreteceğiz" dedi.

Tuvalet kriziyle gündeme geldi; artık başsavcı değil Tuvalet kriziyle gündeme geldi; artık başsavcı değil

Görüntü Dökümü:

İSO toplantısından genel ve detaylar

Bakan Işıkhan konuşması

Kaynak: dha