İngiliz polisi: Kürt organize suç grubunun önemli bir ismi gözaltına alındı

İngiltere Ulusal Suç Teşkilatı (NCA), insan kaçakçılığı yapan Kürt organize suç örgütünün önemli bir ismini gözaltına alındığını duyurdu. Açıklamada “Şüphelinin, Kuzey Avrupa ve Orta Doğu'daki insan kaçakçılarından oluşan bir ağı kontrol ettiğinden şüpheleniliyor” denildi.

İngiltere’de organize suçları soruşturan kolluk kuvveti NCA, bugünkü açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

İHH ve Kuveytli kuruluş Gazze’ye insani yardım gemisi gönderdi İHH ve Kuveytli kuruluş Gazze’ye insani yardım gemisi gönderdi

“İngiltere'ye tekne ve ağır vasıtalarla insan kaçakçılığı yapan Kürt organize suç örgütünün önemli bir ismi olduğundan şüphelenilen bir adam, Ulusal Suç Teşkilatı tarafından gözaltına alındı. Hampshire Polisi'nden meslektaşlarının da desteklediği NCA polisi, bu sabah 45 yaşındaki kişiyi Portsmouth'un Kingston bölgesindeki bir adreste gözaltına almak için harekete geçti ve onu yasadışı göçü ve kara para aklamayı kolaylaştırmak için komplo kurma şüphesiyle gözaltına aldı.

Şüphelinin, Kuzey Avrupa ve Orta Doğu'daki insan kaçakçılarından oluşan bir ağı kontrol ettiğinden şüpheleniliyor. NCA polisi, ağın yüzlerce insanı İngiltere'ye kaçırıp her seferinde binlerce sterlin ücret talep ettiğine inanıyor.”

NCA geçen ay İtalya’da aynı örgütün başka bir üst düzey isminin gözaltına alındığını ve iade işlemlerinin devam ettiğini vurguladı. Beril SÖNMEZ, (DHA)