ERZURUM'da, pandemi nedeniyle cezaevinden tahliye edildikten sonra tartıştığı infaz koruma memuru Turgay Kınalı'yı (59) bıçaklayarak öldüren Yılmaz Çelik (49) müebbet hapse çarptırıldı. Mahkeme heyetinin kararını duyan Yılmaz Çelik, "Allah razı olsun" dedi.
Erzurum E Tipi Kapalı Cezaevi'nde, 'Cinsel istismara teşebbüs' suçundan aldığı hapis cezasını çekerken, pandemi nedeniyle tahliye edilen Yılmaz Çelik, 25 Eylül 2022'de Yakutiye ilçesinde yolda karşılaşıp tartıştığı Dumlu Açık Ceza İnfaz Kurumu ile Erzurum E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda görevli infaz koruma memuru Turgay Kınalı'yı sokak ortasında boyun ve karın bölgesi olmak üzere 2 bıçak darbesiyle ağır yaraladı. Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Kınalı, kurtarılamadı. Yılmaz Çelik, olaydan bir gün sonra saklandığı evde yakalanıp, tutuklandı.
Yılmaz Çelik hakkında 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Kasten öldürme' suçundan dava açıldı. Çelik'in 3 sayfalık 'Cinsel istismar', 'Cinsel taciz', 'Konut dokunulmazlığını ihlal', 'Kasten yaralama', 'Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma' gibi suçlardan oluşan 38 ayrı suç kaydının bulunduğu ve toplam 35 yıl 7 ay hapis cezası, 5 yıl da hükmün açıklanmasını geri bırakma kararı olduğu öğrenildi.
‘SUÇA YATKIN BİR KİŞİLİK OLDUĞU BELLİ, İNDİRİM UYGULANMAMALI’
1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına sanık Yılmaz Çelik tutuklu bulunduğu Kırklareli Cezaevi'nden SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) ile bağlandı. Öldürülen Turgay Kınalı'nın yakınları ve mesai arkadaşları da duruşma salonunda hazır bulundu.
Kınalı ailesinin avukatları, Yılmaz Çelik’in tasarlayarak öldürmeden yargılanarak en üst sınırdan ceza almasını talep etti. Avukat Bahar Kınalı, "Olay maktulün görevinden kaynaklanmaktadır. Bahsi geçen bütün nitelikli hallerin dosyada mevcut olduğunu görmekteyiz ve uygulanmasını talep etmekteyiz. Sanığın soruşturma ve kovuşturma esnasındaki bütün beyanlarının çelişkili olduğunu görüyoruz. Suça yatkın bir kişilik olduğu da bellidir. İndirim uygulanmaması gerekmektedir. Sanığa verilen hiçbir ceza maktulün ailesinin, eşinin, kardeşlerinin, akrabalarının acısını, yangınını söndürmeyecek, gözyaşını dindirmeyecek belki ama en üst sınırdan verilen ceza herkesi, meslektaşlarını, kamu vicdanını bir nebze de olsa rahatlatacaktır" dedi. 
ÖNCE SUSTU, KARAR SONRASI 'ALLAH RAZI OLSUN' DEDİ
Mahkeme heyetinin son sözünü sorduğu Yılmaz Çelik, “Susma hakkımı kullanıyor ve yüce mahkemenize sığınıyorum. Takdir yüce mahkemenindir" cevabını verdi. Mahkeme, Yılmaz Çelik’i ‘Kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. 38 ayrı suç kaydı bulunan Çelik için, başkaca artırım veya indirime gidilmedi. Kararı duyan Yılmaz Çelik, mahkeme heyetine, “Allah razı olsun" dedi. 
Duruşma sonrası infaz koruma memuru Turgay Kınalı’nın eşi Hacer Kınalı gözyaşlarına boğuldu. (DHA)