İZMİR, (DHA)- İLAÇ ve sağlık şirketi Humanis, Ar-Ge merkezinin 10'uncu yılını kutlamanın gururunu yaşıyor. 200'den fazla ruhsatlandırılmış ilaçla Türk tıbbına insan odaklı sağlık çözümleri sunan 'Toplum tarafından sayılmak için, topluma saygı göster ve değer üret" sözleriyle Humanis Ar-Ge merkezinin yenilikçilik felsefesini özetleyen Yunus Sancak, 10 farklı tedavi alanında Türk tıbbına hizmet verdiklerini, uyuz tedavisine yeni bir tedavi modeli kazandırdıklarını ve nadir hastalık olan Serebrotendinöz Ksantomatozis'in tedavisine yönelik ürünü Türk tıbbına kazandırarak 10'uncu yıllarını geride bıraktıklarını ifade etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından teşvik edilen en büyük beş ilaç Ar-Ge merkezinden biri olarak kabul edilen Humanis Ar-Ge merkezi 10'uncu yılını kutluyor. Bu 10 yıl içerisinde QbD (Quality by Design), EMA (Avrupa İlaç Ajansı) ve ICH (Uluslararası Uyum Konseyi) düzenlemelerine tam uyum sağlamayı başaran Humanis Ar-Ge merkezi yaklaşık 200 ürün ve 100'den fazla molekülü Türk tıbbına kazandırdı. Araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin bir sonucu olarak uyuz tedavisine yönelik inovatif bir ürün olan ivermektin etken maddeli oral tableti Türk tıbbının hizmetine sunan Humanis Ar-Ge merkezi, Serebrotendinöz Ksantomatozis'in tedavisine yönelik ürünüyle nadir hastalıklar alanında da giriş yaptı. 10 yıl içerisinde 10 tedavi alanını kapsayan geniş bir yelpazede araştırma ve geliştirme çalışmaları yapan Humanis, 2030 yılına kadar farklı tedavi alanlarına girerek daha fazla hayatı iyileştirmek için çalışmalarına devam edecek.

10 yılın sonunda Ar-Ge merkezinin geldiği noktada en büyük payın çalışma arkadaşlarına ait olduğunu belirten Humanis CEO'su Yunus Sancak, insanın Humanis için en önemli değer olduğunu, yetkin ve doğru insanlarla çalışarak kalite çıtasını her zaman ulusal ve uluslararası standartların en üst çizgisinde tutmayı başardıklarının altını çizdi.

'SEVİLEN BİR SAĞLIK MARKASI OLMA HEDEFİNDE KARARLILIKLA İLERLİYORUZ'

Prof. Dr. Metin: Yapay zeka, bir tümörü tespit edebiliyor Prof. Dr. Metin: Yapay zeka, bir tümörü tespit edebiliyor

Humanis Ar-Ge Merkezi'nin, geçtiğimiz 10 yılda ağrı kesici ve ateş düşürücülerden dermatolojiye, antigribal ilaçlardan kalp-damar sağlığına, antiviral tedavilerden kas-iskelet sistemi ilaçlarına, sindirim sistemi ve solunum yolu hastalıklarına kadar geniş bir yelpazede projeler geliştirdiğinden bahseden Yunus Sancak, "Bu 10 yıllık süreçte 200 ilacın ruhsatlandırma süreçlerini tamamlayarak ve 100'den fazla molekül geliştirerek Türk tıbbında güvenilen ve sevilen bir sağlık markası olma hedefinde kararlılıkla ilerliyoruz" dedi.

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE 10 YIL

Humanis Ar-Ge merkezinin 2030 yılına kadar merkezi sinir sistemi hastalıkları, diyabet, kardiyoloji ve onkoloji alanlarında ürünler geliştireceğini açıklayan Yunus Sancak, "Güvenilen ve sevilen bir sağlık markası olma yolundaki 10 yıllık süreci geride bıraktık. Bu 10 yılda sürekli inovasyona önem vererek yepyeni etkili çözümler geliştirmeye odaklandık. İnovasyon, rekabet gücümüzü artırırken, insan odaklı sağlık çözümleriyle sağlığı daha fazla insan için erişilebilir kılma potansiyelimizi artırıyor" dedi. Humanis Ar-Ge merkezinin mevcut yenilikçi faaliyetlerini "Bugüne kadarki araştırmalarımızın bir sonucu olarak Ar-Ge merkezimiz 'ivermektin' etken maddesiyle ürettiği oral tablet ürünüyle Türk tıbbında bir ilki gerçekleştirdi. Bununla birlikte nadir bir hastalık olan Serebrotendinöz Ksantomatozis'in tedavisine yönelik ürünümüzü Türk tıbbının hizmetine sunarak nadir hastalıklar alanına da giriş yaptık" sözleriyle açıklayan Yunus Sancak, “2030 yılına kadar yeni tedavi alanlarına girerek insan odaklı felsefesi ile sağlık çözümleri sunmaya devam edeceğiz" dedi.

'TÜRK TIBBINDA VAZGEÇİLMEZ BİR KONUMA ULAŞTIK'

10 yıllık Ar-Ge süreçlerindeki başarı sırrının çalışma arkadaşlarının emeklerinde gizli olduğunu vurgulayan Yunus Sancak, “İnsan, Humanis'in en önemli değeridir. Mesai yaptığımız arkadaşlarımızı yol arkadaşlarımız olarak görüyor, ilişkilerimizi güvene, sevgiye ve saygıya dayandırıyoruz. Hepsinin varlıkları ve emekleri tek tek çok değerli. Bu değerler üzerine inşa edilen kurum kültürümüz sayesinde Humanis'te ve Ar-Ge merkezimizde yıllardır yetkin ve doğru insanlarla çalışıyoruz. Bu 10 yıllık araştırma ve geliştirme yolculuğumuz boyunca elimizden gelenin en iyisini ortaya koyarak Türk tıbbında vazgeçilmez bir konuma ulaştık" sözleriyle çalışma arkadaşlarının Humanis için anlamından söz eden Yunus Sancak, "Ar-Ge merkezimizin kalite çıtasını her zaman ulusal ve uluslararası standartların en üst çizgisinde tutan değerli yol arkadaşlarımın hepsine teşekkür ederim" sözleri ile çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

Kaynak: dha