Müşterilerin sipariş adedi geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 22 arttı

Toplam satış hacmi 2024 yılının ilk çeyreğinde 35,2 milyar liraya ulaştı

  Nasdaq'ta işlem gören Hepsiburada, 2024 yılının ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Hepsiburada'nın toplam satış hacmi 2024 yılının ilk çeyreğinde 35,2 milyar liraya ulaştı ve yüzde 120 oranındaki büyüme beklentisini aşarak bir önceki yılın ilk çeyreğine kıyasla yüzde 137,8 oranında büyüdü. Enflasyon muhasebesine göre hesaplanan toplam satış hacmi ise geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 42,5 artarak 36,3 milyar lira olarak gerçekleşti.

Müşterilerin Hepsiburada platformu üzerinden verdiği sipariş adedi geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 22 artışla 29,3 milyona yükseldi. Mevcut aktif müşteri sayısı 12,1 milyona ulaşan Hepsiburada'nın son on iki ayda müşteri başına düşen sipariş sıklığı ise yüzde 30 artışla 7,5'ten 9,8'e yükseldi.

AKTİF SATICI SAYISI 102 BİNE YAKLAŞTI

Platform üzerinden satış yapan aktif satıcı sayısı 101,9 bine yükselirken platformda satılan ürün adedi ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 38 artışla 248 milyon oldu.

FAVÖK YÜZDE 2.4 OLARAK GERÇEKLEŞTİ

Şirketin, Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK) 289,4 milyon liraya yükseldi. FAVÖK'ün toplam satış hacmine oranı 1,2 puan artışla yüzde 2,4 olarak gerçekleşti. Enflasyon muhasebesine göre ise bu oran yüzde 0,8 olarak gerçekleşti.

Üyelik bazlı sadakat programı 'Hepsiburada Premium' 15 Mayıs itibarıyla 2,6 milyona ulaştı. Hepsiburada Premium kullanmaya başlayan müşterilerin Premiumlu olmadan önceki döneme kıyasla sipariş sıklığı ise 1,4 kata çıktı.

Hepsiburada, müşteri sadakatini ve deneyimini ölçmede kullanılan ve bağımsız araştırmalar sonucunda hesaplanan Net Tavsiye Skoru (NPS) performansına göre sektör liderliğini bu yıl da korumaya devam etti.

Hepsiburada siparişlerinin yüzde 82'si ertesi gün teslim edildi.

Türkiye'nin 81 ilinde hizmet veren HepsiJet, 2024'ün ilk çeyreğinde satıcısı Hepsiburada olan siparişlerin yüzde 82'sini Türkiye'nin dört bir yanına ertesi gün teslim etti. Hepsiburada üzerinden satılan ürünlerin yüzde 68'i HepsiJet tarafından teslim edildi.

HepsiJet sadece Hepsiburada platformu üzerinden gerçekleştirilen siparişlerin teslimatını gerçekleştirmekle kalmayıp, farklı markaların da kargo taşımacılığını üstleniyor. Hepsiburada platformu dışında kargo hizmeti verdiği şirket sayısı 2000'i aşan HepsiJet, Randevulu Teslimat, Ertesi Gün Teslimat ve Kapıdan Randevulu İade gibi hizmetleri sayesinde ilk çeyrekte 87 müşteri memnuniyeti puanı elde etti.

750 milyon dolarlık tahvil satış tutarı Erdemir'in hesaplarına girdi 750 milyon dolarlık tahvil satış tutarı Erdemir'in hesaplarına girdi

DİJİTAL CÜZDAN HEPSİPAY 15,7 MİLYON KULLANICIYA ULAŞTI

Fintech şirketi Hepsipay 31 Mayıs itibarıyla 15,7 milyon kullanıcıya ulaştı. 2023 yılı itibarıyla Türkiye'deki e-ticaret oyuncularına da tek tıkla hızlı ve güvenli alışveriş hizmet sunmaya başlayan Hepsipay 28 perakende şirketinde ödeme ekranında yer aldı.

Yılın ilk çeyreğinde Hepsipay'in sunduğu 'hemen al sonra öde' uygulaması Hepsiburada limiti ve 36 aya varan taksitlerle alışveriş imkanı tanıyan anında alışveriş kredisi kullanılarak 1,1 milyon sipariş verildi. 2024 yılında ilk kez kullanıma sunulan HepsiFinans tüketici kredisi ile Mayıs sonu itibarıyla 280 milyon liranın üzerinde kredi verildi. Hepsiburada limiti, alışveriş kredisi ve genel ihtiyaç kredileri ile sağlanan toplam kredi hacmi, 31 Mart itibarıyla 8,1 milyar liraya ulaştı.

“SUNDUĞUMUZ UÇTAN UCA ÇÖZÜMLERLE E-TİCARETİ BÜYÜTÜYORUZ"

Hepsiburada CEO'su Nilhan Onal Gökçetekin, 2024 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“2024 yılına beklentilerimizi aşan büyüme ve kârlılık rakamlarıyla güçlü bir giriş yaptık. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre toplam satış hacminde yüzde 137,8 büyüme ve FAVÖK'te devam eden bir iyileşme kaydettik. Bu tablo, sürdürülebilir ve karlı büyüme stratejimizin sonucunda gerçekleşti.

"Hepsiburada olarak KOBİ'lerimizin dijitalleşme yolculukları boyunca doğan tüm ihtiyaçlarını karşılamak için sektörün en etkili, en verimli çözümlerini üretmeye devam ettik. B2B hizmetlerimizin daha fazla iş ortağımıza ulaştırılması için emin adımlarla ilerliyoruz. HepsiAd ile satıcılarımızın görünürlüklerini ve erişimlerini katlıyoruz. HepsiJet ile en son teknolojileri kullanarak kargoları hızlı ve sorunsuz şekilde teslim etmeye devam ediyoruz. Fintech alanında, müşterilerimizin güvendiği ödeme ve vadelendirme çözümlerini genişletmeye devam ettikç

"2024 yılının ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında enflasyona göre düzeltilmemiş bazda yaklaşık yüzde 75 büyüme öngörüyoruz. Sıkı maliyet yönetiminin devam etmesiyle, 2024 yılının ikinci çeyreğinde FAVÖK'ün toplam satış hacmine oranının yüzde 1,8 ile yüzde 2,0 aralığında gerçekleşmesini bekliyoruz.

"E-ticaretin milli takımı olarak ülkemiz için çalışıyor, Türkiye'de e-ticareti büyütmeye devam ediyoruz. Takımımızın her bir oyuncusuna özverili emekleri için, müşterilerimize markamıza olan güvenleri için, iş ortaklarımıza işbirliği ve destekleri için teşekkür ediyorum."

Kaynak: dha