CUMHURİYET Halk Partisi, Emek Partisi, Öğrenci Kolektifleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşları, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilmesinin 52'nci yıl dönümünde, Taksim’den Dolmabahçe’ye anma yürüyüşü gerçekleştirdi. Dolmabahçe'de denize karanfil bırakan grup üyeleri, olaysız dağıldı.

Memleket Partisi, genel merkez binasını kapattı Memleket Partisi, genel merkez binasını kapattı

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilmesinin 52'nci yılında, Taksim’de bir araya gelen siyasi parti ve çeşitli sivil toplum kuruluşları Dolmabahçe’ye yürüdü. Saat 17.00’de Atatürk Kültür Merkezi önünde toplanan grup üyeleri, açtıkları pankart ve dövizlerle Dolmabahçe’ye doğru yürüyüşe geçti. Polisin güvenlik önlemleri altında Dolmabahçe’ye ulaşan eylemciler burada yaptıkları basın açıklamasının ardından dağıldı.

İlk grubun dağılmasının ardından Emek Partisi üyeleri de Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın posterleri ve meşalelerle Dolmabahçe’ye koştu. Burada basın açıklaması yapan grup üyeleri de alandan ayrıldı.

DENİZE KARANFİL BIRAKTILAR

Anmaya son olarak Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Gençlik Kolları katıldı. "Atatürk’ten Denizlere Bağımsızlığa Yürüyoruz" diyen gençler, Atatürk Kültür Merkezi’nden Dolmabahçe’ye yürüdü. Burada açıklama yapan CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını andı. Daha sonra denize karanfil bırakan eylemciler Dolmabahçe’den ayrıldı. DHA