Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Bosphorun 10K ve Spor Festivali, Beşiktaş Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kuruçeşme-Bebek-Çırağan Sarayı rotasında gerçekleşti. Yaklaşık 2 bin 300 sporcunun katıldığı yarışmada kazananlar ödüllendirildi.

Bosphorun 10K ve Spor Festivali, Beşiktaş Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşti. Birbirinden renkli etkinliklerinin gerçekleştiği festivalde sporcular sabah saat 08.00’de Kuruçeşme’deki Cemil Topuzlu Parkı önünden başlayarak Kuruçeşme-Bebek-Çırağan Sarayı hattında birincilik için mücadele etti. 7’den 70’e her yaştan sporcunun katıldığı yarışmada çipli takip sistemi kullanıldı. Festival boyunca refleks, drift bike, trambolin, langırt etkinlikleri ve grafiti workshoplar ile yarışmacılar eğlenceli anlar yaşadı. 

Erkekler Genel Klasmanda Halil Yaşın 30 dakika 54 saniye ile birinci olurken, Omar Kanbar 32 dakika 07 saniye ile ikinci, Mahdi Alizadeh ise 33 dakika 13 saniye ile üçüncü oldu. Kadınlar Genel Klasmanda ise Nazire Güleç 36 dakika 23 saniye ile birinci olurken, Damla Çelik 36 dakika 51 saniye ile ikinci, Özge Çolak ise 37 dakika 01 saniye ile üçüncü oldu. Yarışmanın sonunda Cemil Topuzlu Parkı’nda ödül töreni gerçekleştirildi ve dereceye girenler ödüllendirildi.

YAŞIN: PUAN TOPLAYIP OLİMPİYATA GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM

Koşuyu 30 dakika 50 saniyede tamamlayarak Erkekler Genel Kategorisinde birinci olan milli sporcu Halil Yaşın 15 yıldır spor yaptığını belirterek, “Asıl hedefim 3 Aralık’ta Valencia maratonu. Aynı zamanda İstanbul Avrasya Maratonu’nda koşacağım, puan toplayıp olimpiyata gitmeyi düşünüyorum. Burada da güzel bir yarış oldu. Atmosferi çok sevdim. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yoğun bir temponun üzerine antrenmanlarımı kesmeden direkt yarışa geldim. 30 dakika 50 saniyede bitirdim. Çok aşırı zorlanmadım” diye konuştu.

GÜLEÇ: GEÇEN SENE DÖRDÜNCÜ OLMUŞTUM AMA BU SENE BİRİNCİLİKLE BİTİRDİM

Parkuru 36 dakika 32 saniyede tamamlayarak Kadınlar Genel Kategorisinde birinci olan Atletizm orta mesafe koşucusu Nazire Güleç (21), “Öncelikle bu yarışmayı düzenleyen Bosphorun ailesine, Beşiktaş Belediyesine çok teşekkür ediyorum. Yarışmayı 36 dakika 32 saniyede tamamladım, zorlandığım anlar oldu tabi ki de ama güzel geçti. Geçen sene de katılmıştım dördüncü olmuştum ama bu sene birincilikle bitirdim” dedi.

ODABAŞ: İSTANBUL’UN EN İYİ PARKURLARINDAN BİR TANESİ

Yarışmaya ikinci kez katıldığını söyleyen Fuat Odabaş (40), “Gerçekten İstanbul’un en iyi parkurlarından bir tanesi. 3 yıldır koşu sporunun içindeyim. Bu yıl geçen seneye göre kendimi daha çok geliştirdim, gayet mutluyum. Organizasyon da çok iyi, hem İstanbul hem de buranın sakinleri için gayet iyi. Koşu sporunun içinde olduğum için açıkçası zorlandığım bir an olmadı. 10 kilometrelik mesafeyi 45 dakikalık gibi bir zamanda koştum. Benim için ideal bir zaman” dedi.

GÜL: ÇOK GÜZEL AKICI BİR PARKURMUŞ

7 yıldır koşu sporuyla ilgilendiğini söyleyen Filiz Gül (43), “Burada ilk kez koşuyorum. Çok güzel akıcı bir parkurmuş. Arkadaşlarımla beraber hafta sonu antrenmanı yaptık. Daha iyi bir hedefim vardı ancak 52 dakikada koştum. Parkur çok iyiydi hiçbir sıkıntı yaşamadık” ifadelerini kullandı.

KARAMUSTAFA: CUMHURİYETİN 100’ÜNCÜ YILI ŞEREFİNE ATAMIZIN İZİNDE KOŞACAĞIZ

Tuncay Karamustafa (60), “Koşmaya ilk 1991 yılında başladım. 2018 yılından beri birçok grupla beraber koşuyorum. 2023 Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla kıtalararası koşulan tek maratonda 42 kilometre kayıtlıyım. Cumhuriyetin 100’üncü yılı şerefine atamızın izinde koşacağız. Bu yarışmada 10 kilometreyi 54 dakikada bitirdim. Sporu herkese öneriyorum. Sporun birleştirici gücü ve barış yolunda insanlığa hizmet edeceğini de vurgulamak istiyorum” diye konuştu. 

İSTANBUL, (DHA)-