SAMSUN,(DHA) - Albayrak Grubu'nun 10 yıldır bir gelenek hâlinde sürdürdüğü Hat Eserleri Sergisi, Kültür Yolu Festivali'ne misafir oldu. Grup, bu yıl 'Besmele-i Şerif' temasında hazırlanan geleneksel hat sergisini, Kültür Yolu Festivali'nin Samsun durağında sanatseverlerle buluşturdu. Besmele-i Şerif Hat Eserleri Sergisi, geçtiğimiz haftalarda Festival'in Şanlıurfa durağına misafir olmuştu. Sergi, 8 Haziran tarihinde ise Samsun Müzesi'nde sanatseverleri ağırladı. Festival'in açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy gerçekleştirirken, Eski Ticaret Bakanı, AK Parti Samsun Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Dr. Mehmet Muş, Samsun Valisi Orhan Tavlı, Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürü Selim Terzi, Samsun Müzesi Müdürü Kenan Sürül ve TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl sergiye ziyaret etti.

Arkeoloji ve etnografya için oldukça önemli bir destinasyon olan Samsun'da İslam tarihinin kültürel miraslarından biri olan hat sanatı eserleri sanatseverlerle buluştu. Besmele-i Şerif Sergisi, Samsun'dan sonra; Kültür Yolu Festivali'nin Trabzon, Van, Nevşehir, Erzurum, Çanakkale ve Gaziantep duraklarına da misafir olacak.

Turizme katkı sağlaması, kültür ve sanata destek olması amaçlanan Festival'de Besmele-i Şerif Hat Eserleri Sergisi'ni ziyaret ederek açıklamalarda bulunan Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürü Selim Terzi, "Albayrak Hat Koleksiyonu'ndan Besmele-i Şerif temasını ziyaret ettik. Genel Müdürlüğümüzün en önemli işlerinden bir tanesi geleneksel sanatlarımızı korumaktır. Bu açıdan Türkiye Kültür Yolu Festivalimizin en önemli işlerinden bir tanesi 10 yıldır bir gelenek hâlinde sürdürülen Albayrak Grubu Hat Eserleri Koleksiyon Sergilerinin Besmele-i Şerif temalı sergisidir. Türkiye Kültür Yolu Festivali vesilesiyle Besmele-i Şerif sergisi 16 şehrimizin tamamına yakınında vatandaşlarımız ve yerli, yabancı misafirlerimizle buluşturacağız. Bu güzel işbirliği için emeği geçen tüm Albayrak Grubu yönetici ve çalışanlarına teşekkür ederiz" dedi.

13 hat sanatçısının çalışmalarının yer aldığı Hat Eserleri Sergisi, 16 Haziran tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

Edirne'de 'Mirasın İzinde' projesi tarihi eserleri geleceğe.. Edirne'de 'Mirasın İzinde' projesi tarihi eserleri geleceğe..

Kaynak: dha