KURBAN Bayramı öncesi sevdiklerini ziyaret etmek ve tatile gitmek için yola çıkma hazırlıklarına başlayan sürücülere güvenli bir yolculuk için araç bakımına dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulunan oto tamir ustası ve otomotiv mühendisi Burcu Aşkın (29), "Aracın yağ ve su bakımları, lastik havaları kontrol edilmeli. Antifrizler ölçülmeli ve yolda kalmamak için akünün durumuna bakılmalı. Bunlar ufak detaylar gibi gözükse dahi hayat kurtaran etmenler" dedi.

Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkmasıyla bayram öncesi sürücüler, yola çıkma hazırlıklarına başladı. Bayramda uzun yolculuğa çıkacak sürücüler için yolculuğu daha güvenli bir hale getirecek küçük ama önemli detayların hayat kurtarabileceğini dile getiren oto tamir ustası ve otomotiv mühendisi Burcu Aşkın, bu dönemde sürücülerin yola çıkmadan önce mutlaka araçlarının periyodik bakımını yaptırmaları gerektiğini söyledi. Sürücülere araçlarda kapasitesinin üzerinde yük taşınmaması gerektiğini hatırlatan Aşkın, "Aracın yağ ve su bakımları, lastik havaları kontrol edilmeli. Antifrizler ölçülmeli ve yolda kalmamak için akünün durumuna bakılmalı. En önemlisi ise bu işlerin hiçbiri son dakikaya bırakılmamalı. Çünkü araçta yağ kaçağı, mazot kaçağı gibi herhangi bir durum olup olmadığının kontrolü önemli. Korna, silecekler ve emniyet kemeri gibi aracın bütün aksanlarının çalıştığından emin olunmalı. Bunlar ufak detaylar gibi gözükse dahi hayat kurtaran etmenler. Araçtan kaynaklı beklenmedik kazaların önüne geçebilmek için bu bakımlar şart. Örneğin; bayram için çoğu insan uzun yola çıkıyor ve ön cama sinek gibi birçok görüşü azaltabilen, dikkat dağıtan şeyler yapışabiliyor, bu gibi durumlarda su ve sileceğin çalışmama durumu kaza sebebi olabilir" diye konuştu.

'HEDEFİM ÇIRAK KADINLAR ALIP SEKTÖRE KATMAK'

Öte yandan oto tamir mesleğini 22 yıldır yaptığını dile getiren Aşkın, "Bu mesleğe başladığımda 7 yaşındaydım. Ailem, hangi mesleği istiyorsam ona yönlendirdi. O zamanlar bana 'Yapamazsın, çok ufaksın, beceremezsin. Bir kadın, bu işi yapabilir mi?' diyorlardı. 'Belki de Türkiye'ye ilk olacağım ve bunu başaracağım' dedim ve tabuları yıktım, bunu başardım. Önce Mimar Sinan Lisesi'nde motor bölümünü daha sonra Ege Üniversitesi'nde 2 yıllık motor teknolojisi bölümünü bitirdim. Bununla yetinmedim ve 'Otomotivde çıkabileceğim en üst raddeye çıkmalıyım' dedim. Otomotiv mühendisliğini kazandım. Bu süreç zarfında zaten sürekli çalışıyordum ve okuyordum. Hedefimde, her zaman kendi dükkanımı açmak ve kadın ustalar yetiştirmek vardı. Hedefime adım adım yaklaşıyorum. Şu an 1 senedir kendi dükkanımı işletiyorum. Bundan sonraki adımım kadın çırak alıp, sektöre katmak olacak" dedi.

Çalıntı motosiklet, 8 yıl sonra bulunarak sahibine teslim edildi Çalıntı motosiklet, 8 yıl sonra bulunarak sahibine teslim edildi

'KAPIM HER ZAMAN AÇIK'

Çevresinde bu mesleği öğrenmek isteyen kadınlar da olduğunu söyleyen Aşkın, "Kadınlar, karşılarında hep bir erkek görüyorlar. Bu durum onlar için bir geri adım olabiliyor. Şimdi beni tanıdıkça ilham olabiliyorum. Kadınların bir işi yaparken titiz olmak gibi bir huyları var. Hangi sektörde olursak olalım elimizin değdiği yer çiçek açıyor. Mesleği hiçbir zaman cinsiyetine göre ayırmamak gerektiğini söylüyorum. Araçla alakalı merak ettikleri, öğrenmek istedikleri herhangi bir konuda ya da bu işi yapmak isteyen varsa kapım her zaman açık. Mesleğin cinsiyet yoktur, ustası vardır" diye konuştu.(DHA)

Kaynak: dha