ADALET Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar'ın Hakimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) gönderdiği ihbar dilekçesi üzerine inceleme ve soruşturma başlatıldığını açıkladı.
İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar, İstanbul Anadolu Adliyesi'nde bazı hakimlerin rüşvet, iş takibi, aracılık, usulsüzlük gibi yasa dışı işlere karıştığı iddiasıyla HSK'ya ihbar dilekçesi gönderdi. Bakan Tunç, konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada inceleme ve soruşturma başlatıldığını belirterek, şu ifadelere yer verdı:
"İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Hakimler ve Savcılar Kurulu'na gönderilen ihbar dilekçesinde bahsedilen iddialarla ilgili olarak HSK ilgili dairesince gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmış olup, verilen inceleme ve soruşturma izni üzerine HSK Teftiş Kurulunca müfettiş görevlendirilmiştir. Hakimler ve Savcılar Kurulu, Anayasa ve mevzuatımızdan aldığı yetki ile bahse konu iddiaları titizlikle araştıracak, yapılacak inceleme ve soruşturma sonucunda gerekli işlem tesis edilecektir. Somut delillerle ortaya konulan ve suç teşkil eden hiçbir iş ve eylem karşılıksız kalmayacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bununla birlikte; söz konusu ihbar dilekçesi ile gündeme getirilen bazı iddialarla ilgili olarak genelleme yapıp adaletin tecellisi için fedakarca çalışan yargı teşkilatımızın tüm mensuplarını töhmet altında bırakacak ve adalete güveni zedeleyecek açıklamalar ve yorumlardan kaçınmak gerekir. İster yargı içinden ister dışından; yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili olarak yanlış tutum ve davranışlara tevessül edenlere asla müsaade edilmeyecektir."ANKARA, (DHA)