Bakan Göktaş, Teknolojinin Lider 100leri programına katıldı

Antalyalılar denize girip, yeşil alanlarda vakit geçirdi Antalyalılar denize girip, yeşil alanlarda vakit geçirdi

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş,  teknoloji alanında kadınların ve kadın istihdamının önemine dikkat çekerek, " İşte bu yeni iş alanlarında kadın istihdamını arttırabilmemiz için kadınların teknolojiye erişimlerini de sağlayabilmemiz lazım. Bunun en önemli yollarından birisi, eğitim ve istihdamda fırsat eşitliğini güçlendirmek." dedi.  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, İstanbul'da düzenlenen "Teknolojinin Lider 100leri" Projesi Tanıtım Toplantısına katıldı.

"BU ADIMLARIN HER BİRİNDE KADINLARIN ÇALIŞKANLIĞI VE ALIN TERİ VAR"
Bakan Göktaş, "Kadınların STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics)  alanlarındaki varlığı yenilikçilik ve yaratıcılık, fırsat eşitliği, işgücünde çeşitlilik gibi birçok başlıkta çok yönlü bir öneme sahiptir. Kız çocuklarının STEM alanlarındaki varlığına dair farkındalığını artırmak, kadın rol modellerinin görünürlüğünü vurgulamak gerekmektedir" dedi. Göktaş, "Şimdi bir itirafta bulunmak istiyorum. Konuşmamın bu giriş kısmını yapay zeka yardımıyla hazırladık. 'STEM alanlarında kadınların etkin olması neden önemli' diye sorduk ve gördüğünüz cevabı bize yapay zeka sundu. " diye konuştu. Uzaya giden Alper Gezeravcı'dan bahseden Bakan Göktaş uzay çalışmalarında yer alan kadınlara dikkat çekerek, "Geçen hafta büyük bir gurur yaşadık.  Ay yıldızlı bayrağımız uzaya ulaştı. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk insanlı uzay misyonuyla, Astronot Alper Gezeravcı uzaya giden ilk Türk olarak tarihe geçti. Alper Gezeravcı, uzayda 13 önemli deney gerçekleştirecek. Bu deneylerden dördünün sorumlusu bilim kadınlarımız. İsimlerini zikretmek istiyorum. Çünkü olayın bu boyutunu zaman zaman göz ardı ediyoruz.  Prof Dr. Emel Emregül, Prof. Dr. Didem Özçimen, Tuğçe Celayir, Birsen Geçer. Hepimizin şahitlik ettiği üzere Türkiye Yüzyılı tarihe geçecek adımlar attığımız bu yüzyıl öyle adımlar attığımız bir yüzyıl olarak anılacak. Bu adımların her birinde kadınların çalışkanlığı ve alın teri var" diye konuştu. Kız çocuklarının eğitimine dikkat çeken Göktaş, "Biz de özellikle kız çocuklarımızın eğitimi ve kariyerleri için özel çaba sarf ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki, Türkiye'nin gelişmesinde ve ilerlemesinde kadınların rolü her zaman hayati bir unsur olmuştur. Cumhuriyetimizin kuruluşunda da, yüz yıl boyunca attığımız önemli adımlarda da kadınların varlığı hep belirleyici oldu. Dijital çağda da kadınların gücüne inanıyor, onlara yol açmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Yapay zeka, veri bilimi, siber güvenlik gibi çağın olmazsa olmazı alanlarda eğitim görecek ve bu alanlarda öncülük edecek isimleri yetiştirecek projeler ülkemiz için çok değerli, kıymetli. Şimdi de "Dijital Vatan" dediğimiz veri güvenliğimiz bu projeler sayesinde yetişecek siber güvenlik uzmanı kadınlara emanet olacak. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında kadınların eğitime, sağlığa, diplomasiye ve iş dünyasına katılımları, ülkemizin yükselen dinamiklerinden biri haline geldi." şeklinde konuştu.  

"EN KIYMETLİ ÖĞRENME YÖNTEMİ TECRÜBEDİR"
Bakan Göktaş teknoloji alanında yürütülen çalışmalardan bahsederek, "Yapılan çalışmalar 2030 yılında pek çok işin kaybolacağını, yerlerine teknoloji temelli yeni istihdam kapılarının açılacağını gösteriyor. İşte bu yeni iş alanlarında kadın istihdamını arttırabilmemiz için kadınların teknolojiye erişimlerini de sağlayabilmemiz lazım. Bunun en önemli yollarından birisi, eğitim ve istihdamda fırsat eşitliğini güçlendirmek. Teknoloji okuryazarlığının kazandırılması da önem verdiğimiz bir diğer başlık. Bu meseleyi hayati bir mesele olarak görüyor, Bakanlık olarak özel bir çaba sarf ediyoruz. 2002 yılından itibaren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bu alanda önemli ilerlemeler kaydettik. "Türkiye'nin Mühendis Kızları Projesi"ni yürütüyoruz. "11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü" kapsamında her yıl STEM alanlarında çalışan rol model kadınlarla kız çocuklarımızı bir araya getiren buluşmalar gerçekleştiriyoruz. En kıymetli öğrenme yöntemi tecrübedir. Bu buluşmalarla tecrübeli bilim kadınlarımızın, kız çocuklarımıza eşsiz tecrübeleriyle mentörlük etmelerini sağlıyoruz. Kız çocuklarımızın yeni teknolojilerle tanışmalarını sağlamak, bu alanda kendilerini geliştirmesine öncülük etmek ve teknolojik ilgilerini artırmak için faaliyetler düzenliyoruz. Bu çalışmalarda iş birliğini özellikle çok önemsiyoruz. İş birliği içeren projeleri can-ı gönülden destekliyoruz. Teknolojide Kadın Derneği'nin "Teknolojinin lider 100leri" projesi bu anlamda çok başarılı bir iş birliği örneği" şeklinde konuştu 
"Teknolojinin Lider 100leri" Projesi ile bilimde ve teknolojide sayıca az olan kadın uzman sayısının artırılması ve teknolojide istihdam ile üretime kazandırılması amaçlıyor. Bakan Göktaş'a konuşması sonrası sanatçı Emir Rıfat Işık'ın eseri, Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney tarafından takdim edildi. 

Emine DERYA - Erdi DEMİR / İSTANBUL (DHA)-(FOTOĞRAF)