Türk Telekom, ‘Günışığı’ projesi kapsamında az gören çocukların sınıf içi eğitimleri için geliştirdiği TahtApp uygulamasını sürdürüyor. Öğretmenin tahtaya yazdığı bilgileri, önlerindeki tabletten anında görebildiği uygulama bugüne kadar 14 ilde 50 okulda kuruldu. Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Türk Telekom olarak, geleceği iyileştiren teknoloji yaklaşımımızla Türkiye’ye değer katmaya devam edeceğiz” dedi.

Günışığı çocuklarının derslerini akranları ile eş zamanlı takip edebildiği Türk Telekom’un ‘Günışığı’ projesi, öğretmenin tahtaya yazdığı bilgilerin, tabletten anında görebilmesine olanak sağlıyor. Bugüne kadar 14 ilde 50 okula kurulan ve her yıl sayısı artan TahtApp uygulamasını deneyimleyen Günışığı projesi çocuklarından 5’inci sınıf öğrencisi Eyüp Kaan Ekinci de tamamladığı eğitim-öğretim yılı sonrasında karnesini ve takdir belgesini Türk Telekom CEO’su Ümit Önal’dan aldı.

“TÜRKİYE’YE DEĞER KATIYORUZ”

Bir buçuk aylıkken az gören tanısı konan, Pendik Orhangazi Ortaokulu öğrencilerinden Günışığı çocuğu Eyüp Kaan Ekinci’nin, 2024 yılı Ocak ayında tanıştığı TahtApp uygulaması ile derslere katılımı artarken, geçen yıllara göre yükselen başarısı dikkat çekiyor. Takdir alarak başarısını belgeleyen Ekinci’ye karnesini veren Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Türk Telekom olarak, geleceği yeni nesil teknolojilerle şekillendirirken, temas ettiğimiz herkesi ‘değerli hissettirme’ vizyonu ile ilerliyoruz. Türk Telekom Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen TahtApp uygulaması ile, az gören çocukların, sınıfın fiziksel ortamından ve aydınlatmadan bağımsız şekilde tahtada yazılanları tablete aktararak sınıf arkadaşları ile bir arada eğitim alabilmesine olanak sağlıyoruz. Türk Telekom olarak, geleceği iyileştiren teknoloji yaklaşımımızla ‘Türkiye’ye Değer’ çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

TAHTAPP UYGULAMASI TAKDİR GETİRDİ

Ayşe'yi öldüren reklam panosu temelsiz yapılmış Ayşe'yi öldüren reklam panosu temelsiz yapılmış

Karnesini Türk Telekom CEO’su Ümit Önal’dan alan Eyüp Kaan Ekici duygularını şöyle ifade etti:

“Bu proje benim okul hayatımda büyük bir fark yarattı. Arkadaşlarımla eş zamanlı dersleri takip etme olanağım oluyor. Bu proje ile başarım da katlandı. Bize bu imkânı sağlayan Günışığı Projesi ve TahtApp uygulamasını geliştiren Türk Telekom’a çok teşekkür ediyorum.”

FIRSAT EŞİTLİĞİNİ KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ İLE YAYGINLAŞTIRIYOR

Türk Telekom, teknolojinin ve dijitalleşmenin sunduğu imkânları eğitime entegre ederek fırsat eşitliğini kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ile yaygınlaştırıyor. Türk Telekom’un Engelsiz Yaşama Derneği (EyDer) ile hayata geçirdiği Günışığı Projesi, az gören çocukların erken müdahale ile görme yetilerini artırmalarını ve engelsiz akranları ile birlikte aynı sınıflarda eğitim almasını sağlıyor. Günışığı Projesi kapsamında Türk Telekom Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen TahtApp uygulaması ile az gören çocuklar sınıf tahtasında yer alan içerikleri bir kamera ile algılayarak, tabletlerinde gerçek zamanlı görebiliyor.

14 ilde 50 okulda kaynaştırma sınıflarına kurulan TahtApp uygulaması ile öğrenciler, dersi dinleyip eş zamanlı tahtayı tabletten takip edebiliyor.

Kaynak: dha