İZMİR'in tarihi, turistik, kültürel ve doğal zenginlikleri, gastronomi kültürü, yüksek tarım ve hayvancılık potansiyelinin yanında zeytin ve zeytinyağı üretiminde önemli bir yere sahip olan ilçesi Aliağa'da 2. Zeytin Hasat Şenliği düzenlendi. Şenlikte, renkli görüntüler yaşandı.

Ege'de 2 bin yıllık geçmişi bulunan, binlerce yıldır insanlığa bereket getiren zeytinde hasat sezonu başladı. Aliağa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü organizasyonunda, zeytin hasadının başlaması nedeniyle Hacıömerli Mahallesi'nde Aliağa Belediyesi tarafından hizmete açılan Gryneion Cafe ve Mesire alanında 2. Zeytin Hasat Şenliği düzenlendi. Şenliği'ne Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, İzmir İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Fatih Kılıç, Aliağa İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mazlum Selim Aksakal, kurum müdürleri, siyasi parti yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

FİDAN DAĞITILDI

44 bin dekar alanda 483 bin zeytin ağacı bulunan ilçedeki şenlikte, sabun yapımı, zeytin salamura ve kırma atölye etkinlikleri, zeytinyağı tadım ve zeytinyağlı yemek yarışmaları, tarlada zeytin hasadı, zeytinyağı fabrikası ziyareti, zeytin fidanı dağıtımı gibi etkinlikler yapıldı. Ürün tanıtım stantlarının yer aldığı organizasyonda katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunulup, çekilişle çeşitli hediyeler verildi.  Ayrıca, Aliağa Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından ziyaretçilere zeytin fidanı dağıtıldı.

YEMEK TADIM YARIŞMASI HEYACANI

Şenlik kapsamında düzenlenen zeytinyağı tadım ve zeytinyağlı yemek yarışmaları şenliğe renk kattı. Heyecanın büyük olduğu tadım yarışmasında jüri üyeliklerini Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, Şef Sedat Çetiner ile Şef Emrah Tütüncüoğlu yaptı. Yarışma sonunda dereceye giren yarışmacılara ödülleri takdim edildi.

'ZEYTİN ÜRETİMİNİ ARTIRMAK ZORUNDAYIZ'

Sadece bölgede değil ülke genelinde zeytin üretiminin artırılması için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney de şunları söyledi:

"Aliağa, sanayinin yanında turizm ve tarımda da önemli bir yere sahip. Hasat şenliğindeki amacımız hem çiftçilerimizi bir araya getirmek hem bir şenlik ortamında, bir kardeşlik ortamında hasat başlatmaktı. Üretimin önemini ortaya koymaktı. Zeytin üretimini ülke genelinde artırmak zorundayız. Her ne şartta olursa olsun çiftçilerimizin üretmelerini istiyoruz."

'HASADIMIZ BEREKETLİ OLSUN'

Aliağa'nın her alanda olduğu gibi tarım alanında da büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, "Zeytin, Aliağa'mızda önde gelen tarım ürünleri arasında yer alıyor. Aliağa'mızda 44 bin dekar zeytin arazimiz, 483 bin zeytin ağacımız bulunuyor. Bu yıl hasatta hedefimiz, yaklaşık 12 bin ton zeytinden 3 bin ton zeytinyağı elde etmek. Elde ettiğimiz zeytinyağımızı bir yandan dağıtmak, bir yandan da kalitesine güvendiğimiz zeytin ve zeytinyağımızı yurt geneline yayarak tanıtmak arzusundayız. Şenliğimizi önümüzdeki yıllarda da gerçekleştirerek geleneksel hale getireceğiz. Hasadımızın bereketli olmasını diliyorum" dedi.

'YENİ PROJELER İÇİN GAYRET GÖSTERİYORUZ'

Etkinlikte konuşan Aliağa İlçe Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mazlum Selim Aksakal, Zeytin Hasat Şenliği'nin bu yıl 2'ncisini düzenlemekten mutluluk duyduklarını belirtip, "Bir tarafında ağır sanayisi, bir tarafında petrokimyası, bir tarafında mavi bayraklı plajları bir tarafında geniş tarım arazisi olan Aliağa'mızda, ilçe müdürlüğü olarak durmadan, yorulmadan sorunları çözmek için ve yeni projeler yapmak için gayret gösteriyoruz" dedi.

Zeytinin bölge için çok önemli ve değerli bir tarım ürünü olduğunu ifade eden Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Fatih Kılıç, il genelinde yaklaşık 400 ton zeytinyağı üretimi yapıldığını söyledi.DHA