Sultangazi Belediyesi ile Sultangazi Trabzonlular Dayanışma Derneği’nin düzenlediği 2. Geleneksel Kuymak Festivali’nin açılış töreni Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun’un katılımıyla gerçekleşti. Kuymak için festivale gelenler uzun kuyruklar oluşturdu.

Sultangazi Belediyesi, Anadolu’nun lezzetlerini, kıyafetlerini, müziklerini kültürlerini ‘Yöresel Günler’ ile ilçe sakinlerine tanıtıyor. 'Yöresel Günler' kapsamında bu kez Trabzon ürünleri vatandaşlarla buluştu. Sultangazi Belediyesi ile Sultangazi Trabzonlular Dayanışma Derneği’nin düzenlediği 2. Geleneksel Kuymak Festivali’nin açılış töreni Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun’un katılımıyla gerçekleşti.

Kuymak ikramının yapıldığı 2. Geleneksel Kuymak Festivali’nin açılış törenine Sultangazi Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, ilçe protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“ÖRF VE ADETLERİMİZİ TANITMAYA GAYRET EDİYORUZ”

Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, “Sultangazi'de yöresel günler büyük bir coşkuyla devam ediyor. Bugün de Trabzonlularla Kuymak Festivali'ndeyiz. Erzurumlular, Kastamonulular, Adıyamanlılar ve Malatya gibi festivallerimiz artık geleneksel hale dönüşmüş oldu. Sultangazi'de bu etkinlik çadırımızda Trabzon günlerimizle bugün devam ediyoruz. İnşallah ocak ayının sonuna kadar yine devam edeceğiz. Tabii örf adetlerimizi, gelenek ve göreneklerimizi yeme içme alışkanlıklarımızı, buna dair örf ve adetlerimizi tanıtmaya gayret ediyoruz ama en önemlisi de bu tür yöresel günlerle muhabbeti paylaşmaya çalışıyoruz. İnsanların birbiri arasında özlemi gidermeye çalışıyoruz, dostlukları, arkadaşlıkları pekiştirmeye çalışıyoruz. Yöresel günlerle elbette şunu da yapmaya çalışıyoruz; uzun zamandır birbirini görmeyen insanların burada birbirlerini görmeleri, ticari tarafıyla birbiriyle irtibat kurmaları, dostluk ve arkadaşlık yönüyle de birlikte buralarda yol yürümeleri gayretiyle içerisindeyiz. Herkesi buraya bekliyoruz” dedi.

“KUYMAĞI ÇOK SEVİYORUM”

Etkinliğe katılan vatandaşlardan Ceylan Közer, “Kuymağı çok beğeniyorum, onun için geldim. Her zaman da yerim” dedi.

“BELEDİYENİN BÖYLE ETKİNLİKLERİNİ ÇOK SEVİYORUM”

Gönül Közer ise “Belediyenin böyle etkinliklerini çok seviyorum. Her zaman katılamıyorum ama çok memnunum. Kuymak seviyorum onun için sırada bekliyorum” diye konuştu.

“BEŞ BİN KİŞİLİK MUHLAMA VAR”

Kuymak yapan Adnan Paşalı, “Her sene Sultangazi Trabzonlular Derneği'nin organize ettiği muhlamayı yapıyoruz. Geçen sene yaklaşık üç bin kişilik yapmıştık. Bu sene bir kazan daha yapacağız beş bin kişilik muhlama var. Muhlamanın içerisinde toplamda 100 kilo tereyağı ve peynir var. Daha çok kültürlerimiz kaynaşsın diye, bütün herkes muhlamayı tatsın diye böyle dernekler olarak etkinlikler yapıyoruz” dedi. DHA